סדנא ללימוד כלים ושיטות הרפיה ושחרור ממצבי חרדה וסטרס

galilij@bezeqint.net
מרפאת החרדה, המרכז הקהילתי לבריאות הנפש פתח תקוה

כתוצאה מריבוי פניות של הסובלים ממצבי חרדה ותגובות לטראומה, אל המרכז הקהילתי לבריאות הנפש, בו אני עובדת ולנוכח מצבת כוח אדם מצומצמת ביותר ואיומים לפגיעה בתקינה, עלה צורך מתן מענה מידי למצבים אלו. זאת בשל הסבל הרב הכרוך בחוסר האונים שיש במצבי חרדה והן בשל ההשלכות הקשות, ארוכות הטווח, באין מענה הולם ובזמן סביר. כך הוחלט להקים את מרפאת החרדה אותה אני מנהלת ובה סדנאות ללימוד כלים להרפיה ושחרור ממצבי סטרס. נציין כי הגישה לטיפול דינאמי, הרווחת במרכז הקהילתי לבריאות הנפש בו אני עובדת, ברוב המקרים, אינה מתאימה לסובלים מחרדה ומהפרעות דחק, בהם הטיפול הדינאמי אף עלול להזיק במקום להועיל, שכן עם כל תיאור מחדש של האירוע הטראומטי, עלולה להיווצר רה-טראומטיזציה (re-traumatization) , להחריף את הסימפטומים ולהאיץ את קיבועם. התקפי חרדה, לאחר אירועים טראומטיים שהביאו ל-PTSD שלא טופל, גוררים הימנעויות, קשיי שינה וקשיי תפקוד במשימות היום-יום שהאדם היה רגיל לבצע ללא קושי מיוחד.

המלצות דו"ח מבקר המדינה (2015) מדגישות את חשיבות מתן הטיפול תוך זמן סביר בכדי למנוע כרוניות של הסימפטומים ונזקים משניים הנובעים מהמתנה ממושכת לטיפול. הסדנה להתמודדות ושחרור מחרדה אשר מוצעת במרפאתנו מאפשרת למטופלים להתקבל לטיפול ללא המתנה ממושכת עד להתפנות של מטפלים, ולאחר מספר מפגשים לקבל כלים אשר יאפשרו להם עלייה משמעותית באיכות החיים ובהפחתה בסימפטומים.

לנוכח השלכותיו של חוק בריאות ממלכתית והחלתה של הרפורמה בבריאות הנפש מיולי 2015, יש משנה חשיבות לשילוב שיטות ממוקדות להקלה על מצבי חרדה וסטרס, בשל הפוטנציאל להפחתת מספר המפגשים הטיפוליים.

שוש גלילי
שוש גלילי








Powered by Eventact EMS