העצמה היא היכולת להרגיע את עצמך ולהתמודד בזמן לחץ
סדנת היכרות עם "נעים, שקט, רגוע" הטכניקה לרגיעה עצמית

author.DisplayName
מרכז, במרחב השקט, צפת

בחברה הרוויה מתחים ולחצים כה רבים, יש חשיבות גדולה להקנות כלים לאוכלוסייה - במיוחד לילדים - המחזקים התמודדות עצמאית עם לחץ.
"נעים, שקט, רגוע," הטכניקה לרגיעה עצמית, פותחה בארץ על-ידי קבוצה של אנשי מקצוע, לפני כ20 שנה. המטרה הייתה לשפר את האקלים הבית ספרי ולתת למערכת החינוך דרכים חדשות להתמודד עם בעיות התנהגות, אלימות גוברת וההשפעה של ריבוי מקרים של הפרעות קשב וריכוז.
הטכניקה "נעים, שקט, רגוע" נותנת כלים בידי ילדים (מגיל הגן) ומבוגרים לשלוט על מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגותם בזמן של כל סוג של לחץ - ביטחוני, חברתי, לימודי ומשפחתי. כאשר הטכניקה נלמדת ברמה קבוצתית, בנוסף לחיזוק כוחות הפרט, היא גם משפיעה באופן חיובי על האקלים הסביבתי. הטכניקה מתאימה לאנשים מכל רקע התפתחותי, אתני ודתי.
הטכניקה מבוססת על שלושה יסודות:
יצירת סביבה רב-חושית פשוטה - חדר או פינה בה מתרגלים "נעים, שקט, רגוע." זה חדר שניתן להקים בכל מקום בעלות מינימלית.
קיום טקסים מיוחדים – פותחו טקסים אשר מלווים את הכניסה והיציאה מהחדר, ההתנהלות בחדר ותרגול הטכניקה.
התניה – לאחר תרגול הטכניקה משך חודש האדם מותנה, כלומר הוא לומד לקשר באופן עקבי, בין סימן מילולי עדין ובין מצב גופני ונפשי חיובי, אותו הוא חווה בחדר השקט. התניה זו מאפשרת לאדם להתחבר מחדש לשקט הפנימי, בכל עת ובכל מקום שהוא נמצא, לגייס משאבים ולהתמודד עם מקור הלחץ.
הטכניקה הושמה במסגרות כגון התפתחות הילד, גנים, בתי ספר ומועדוניות, מחלקת ילדים, קליניקות לטיפול נפשי, קבוצות ילדים ונשים ומשפחות.
בסדנא זו תעשו היכרות עם הטכניקה, יסודותיה ויישומה בשטח

פיטר מונד
פיטר מונד
Powered by Eventact EMS