"גדלתי כאישה, נפתחתי כאימא וגיליתי שאני יכולה להיות אימא טובה": מעבר לאימהות- קבוצה לליווי ותמיכה לאימהות טריות ותינוקיהן

author.DisplayName author.DisplayName
"מרכז הורים-ילדים, גפן", העמותה לקידום החינוך תל אביב יפו, תל אביב

רציונל: המעבר לאימהות הוא אחד המעברים המורכבים והמשמעותיים בחיים ופעמים רבות גורם לקושי ומצוקה (Nystrom & Ohrling 2004) ומלווה בחוויה של בדידות וסיכון מוגבר לחרדה ודיכאון (אחת משמונה חווה דיכאון) (MCPAP, 2014).

מטרה: ללוות את האימהות בתקופה רגישה זו, לספק כלים וידע לטיפול בתינוק יחד עם מרחב להגברת המודעות העצמית והשיח הרגשי באופן שיאפשר התמודדות טובה יותר ויסייע בהסתגלות לתפקיד החדש ולשינוי באורח החיים. מטרה נוספת הינה לחבר את האימהות ל"מרכז הורים-ילדים גפן" המציע שירותים מגוונים לליווי משפחות עם ילדים בגיל הרך.

שיטה: קבוצת אימהות ותינוקותיהן (0-4 חודשים) בת עשרה מפגשים של שעה וחצי אחת לשבוע. בתחילה נערך אינטייק פרטני לכל משתתפת , לאחר כל מפגש נכתבת התרשמות ותצפית ובמפגש האחרון מועבר משוב אנונימי. בסוף כל קבוצה נערך סיכום אינטגרטיבי לגבי התהליך הקבוצתי והתהליך האישי של כל אם.

ממצאים: מדיווחי האימהות נמצא כי הקבוצה משמעותית עבורן מאוד, הן השתמשו בה על מנת לשתף, להיתמך, לחלוק, להתייעץ ולהעביר ולקבל ידע. הן למדו על עצמן ועל תינוקותיהן, חשו שיפור ביכולת ההתחברות לתינוק ויצאו עם חוויה כי קבלו תיקוף ואישור לחוויות שלהן ולאימהותן המתהווה. בנוסף התממשה מטרת הנגשת המרכז, עם סיום הקבוצה האימהות החלו להגיע בתדירויות משתנות למשחקייה הטיפולית, חמש משתתפות בחרו להשתתף בקבוצת המשך "תינוק מגלה עולם" ואמא אחת פנתה לטיפול פרטני במרכז.

מסקנות: קבוצת אימהות מהווה מערכת תמיכה רב ממדית, המספקת תמיכה רגשית וחברתית לאם הטרייה יחד עם מתן כלים וידע לטיפול בתינוקה באופן המחליש את תחושת הבדידות והמצוקה המלווה את המעבר לאימהות, יכול להפחית את הסיכון לדיכאון לאחר לידה ולהביא לשיפור איכות הקשר בין האם לתינוקה.

הדר ברנט
הדר ברנט
Powered by Eventact EMS