כדורגל עיוורים: הספורט כמקדם שיוויון אנשים עם מוגבלות

author.DisplayName
מחלקת אנשים עם מוגבלות, מפעלות חינוך וחברה, רמלה

רקע
מפעלות חינוך וחברה משתמשת כבר מעל 10 שנים בספורט ככלי לקידום מיומנויות חברתיות, העצמה ואורח חיים בריא בקרב אנשים עם מוגבלות.
בפעילות זו לוקחים חלק אלפי חניכים בכל הגילאים ועם מוגבלויות שונות: אוטיזם, מתמודדי נפש, מוגבלות פיזית וחושית, שיתוק מוחין, מוגבלות שכלית התפתחותית ועוד בקרב כ-200 קבוצות בפריסה ארצית.
בשנים האחרונות חל דגש על קידום השילוב של אנשים עם מוגבלות בקהילה ומתן כלים לאורח חיים עצמאי בקהילה.
נושא זה כולל הפחתת התלות במסגרות, העשרת האדם במגוון כלים מגיל צעיר אשר יאפשרו לו להשתלב בקהילה ומעורבותו בקהילה מגיל צעיר. שילוב מאפשר העצמה ושיוויון עבור אנשים עם מוגבלות, הן במתן השירותים והן ביחס מהקהילה.
גם הספורט משמש ככלי לחיבור לקהילה והקניית מיומנויות לחיים עצמאיים. מפעלות עובדת על מגוון פרוייקטים חדשניים בתחום, בהם קבוצות משולבות, ליגות עבודה משולבות ואימונים משותפים. כמו כן, תכנית האימונים של כל חניך כוללת מגוון תרגילים להעצמה והקניית מיומנויות שילוב בקהילה ועצמאות.
בסדנה נלמד מגוון כלים לשימוש בספורט ככלי משלב ונשים דגש על "כדורגל עיוורים", תחום ספורטיבי חדש בישראל אותו הכניסה מפעלות אשר מצריך שילוב על מנת להתקיים. הסדנה מאפשרת יצירת חווית אמון, מנהיגות, שיתוף פעולה וחידוד החושים ותפישת המרחב. כמו כן, היא מבהירה את תחושת המוגבלות וכן את החשיבות של הקהילה בקבלת האחר ויצירת השינוי.
מטרות
• יצירת תחושת סובלנות והזדהות עם אנשים עם מוגבלות
• הבנת חשיבות הובלת השינוי ויצירת מנהיגות הן בקבוצה והן בחיים
• הנאה ספורטיבית והיכרות עם הספורט ככלי יוצר שינוי
• היכרות עם נושא השילוב בקהילה ועצמאות אנשים עם מוגבלות

יעל שמש
יעל שמש
Powered by Eventact EMS