מודל ייחודי לטיפול בילדים: טיפול קבוצתי וקשר פרטני בקבוצת פסיכודרמה לילדים בשילוב סטודנטים לעבודה סוציאלית

author.DisplayName 1,2 author.DisplayName 2 author.DisplayName 1 author.DisplayName 2 author.DisplayName 1 author.DisplayName 2 author.DisplayName 1 author.DisplayName 2 author.DisplayName 2 author.DisplayName 2 author.DisplayName 1
1עבודה סוציאלית, המכללה האקדמית תל חי, מועצה אזורית גליל עליון
2לשכה לשרותים חברתיים, מיט"ר, מועצה אזורית גולן

בסדנא נדגים ונסביר מודל ייחודי לטיפול בילדים המשלב קשר פרטני בתוך קבוצה הפועלת בגישת הפסיכודרמה. המודל מתאים להפעלה בכל שירות. את המודל הגה על ידי ד"ר אליאב נהרין.

הקבוצה הטיפולית מורכבת מילדים אשר הופנו לטיפול בלשכה לשירותים חברתיים במועצה האזורית גולן על רקע של בעיות בתחום הרגשי והחברתי, ומסטודנטים לעבודה סוציאלית מהמכללה האקדמית תל-חי ומנחה ראשי.

רציונל לשימוש בפסיכודרמה:
בבסיס העבודה הפסיכודרמטית עומדים הפעולה והמשחק, כלים אלו מאפשרים ביטוי אגרסיות ושחרור מתוקפנות ועוינות ומפתחים את היצירתיות והספונטאניות.
בקבוצה נוצרים "תנאי מעבדה" בהם יכולים הילדים להתנסות במגוון התנהגויות חדשות, אשר יפתחו אצלם כושר הסתגלות גבוה יותר בחיים היום יום.

רציונל לשילוב קשר פרטני בטיפול הקבוצתי:
טיפול קבוצתי מחייב אינטראקציה בין חברי הקבוצה.
כאשר מדובר בילדים מחריף הקונפליקט בין התהליך הקבוצתי לצרכים האישיים של המשתתפים. לכן קשר פרטני בין קואו – תרפיסטים (הסטודנטים) לילדים והשתתפות מלאה של הסטודנטים בפעילות הקבוצה יוצרת מצב של שליטה ובקרה על הפעילות בקבוצה, ערנות והענות רבה לצורכי הילדים בזמן אמת.

רציונל לשילוב סטודנטים
הרווח של הלשכה הוא כוח אדם ללא עלות, הרווח של הסטודנטים הוא הכשרה בסיסית בפסיכודרמה וטיפול בילדים והרווח של המכללה הוא העשרת מגוון האפשרויות לסטודנטים בהכשרה המעשית.

מסגרת הקבוצה
הקבוצה פועלת לאורך שנת הלימודים כ- 25 מפגשים קבוצתיים שבועיים.
מספר הילדים ומספר הקואו – תרפיסטים הנו זהה – 8 עד 12 ילדים בקבוצה.
המפגש הטיפולי הקבוצתי הנו שעה וחצי בכל שבוע.
בנוסף לכך מתקיים מפגש הדרכה לקבוצת הקואו – תרפיסטים ע"י המנחה של שלוש וחצי שעות בשבוע, סה"כ 5 שעות פעולה בשבוע.

הקבוצה במודל הזה פועלת מאז 1995 ברציפות שנה אחר שנה כבר 22 שנים על פי תוצאות מדידות של התנהגות.

עופר זילברברג
עופר זילברברג
Powered by Eventact EMS