"נערי שרגא" – מיזם תעסוקתי לנוער בסיכון

hadasb@jdcnet.org
מקב"ץ - מרכז תעסוקה, הכשרות וסיוע משפטי, החטיבה לקידום נוער וצעירים, עיריית ירושלים

"נערי שרגא" הוא השם שניתן לפרויקט קולינרי ייחודי לנוער בסיכון, אשר כולל הכשרה מקצועית המיועדת לתפעול דוכן מזון נייד. הפרויקט מכשיר בני נוער לעבוד כצוות קולינרי-תפעולי עם יכולת להפעיל דוכן מזון מהיר למכירה באירועים ובאירועים פנים-ארגונים.

בפרויקט זה משתתפים 30 נערים ונערות, אשר מוגדרים כנוער בסיכון ומטופלים בחטיבה לקידום נוער בירושלים. משתתפי הפרויקט עוברים הכשרה בסיסית בעבודת מטבח ומתנסים בתפעול דוכן בו הם מוכרים את פרי עמלם. בכל מפגש מתנסים הנערים/ות בעבודות שונות, גם מחוץ למטבח ובכך נחשפים הכישורים שלהם. מתוך התמודדות עם מגוון רחב של משימות נעשית התמקדות בחוזקות וביכולות של הנערים.

המטרה: לשלב נערים/ות במצבי סיכון בעולם התעסוקה ע"י הכשרה מקצועית והקניית מיומנויות מקצועיות וחברתיות בעולם הקולינרי.

הרציונל: התחום הקולינרי בירושלים קיים מחסור תמידי בעובדים מיומנים. הניסיון המעשי בעבודה במטבח ובתפעול דוכן פותח בפני בני הנוער שלל הזדמנויות בעבודה במקצוע מכובד ומכניס. הפרויקט מאפשר רכישת ניסיון מקצועי במספר כלים המאפשרים השתלבות עתידית בשוק בעבודה ובחברה, כגון – עבודת מטבח, תכנון לוגיסטי (הקמה ופירוק של דוכן), תפעול קופה וניהול חשבונות, עבודה בצוות, שיווק ומכירה ויזמות עסקית. במהלך הפרויקט הנערים לומדים על התנהלות נכונה בעולם המקצועי ומתנסים בתפקידים שונים. התנסות זו מאפשרת להם לזהות את היכולות והחוזקות שלהם לשם בניית מסלול תעסוקה עתידי. כל זאת בליווי עבודה קבוצתית-טיפולית.

ממצאים:
1. חוויות אלה מחזקות את הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות התעסוקתית של המשתתפים.
2. 80% מסיימים את תכנית ההכשרה.
3. הבוגרים משתלבים בעבודה בדוכן נייד, מצליחים למכור את תוצרי עבודתם כבר מהיום הראשון וזו חוויה מרגשת ומעצימה עבור כל המשתתפים (גם הצוות).
4. 60% מבוגרים הפרויקט השתלבו במקומות עבודה מגוונים. 40% השתלבו בעבודת מטבח ועמדות קפה.

הדס בן-אליהו
הדס בן-אליהו
Powered by Eventact EMS