תוכנית "ורד" - מכינה טרום שיקומית לאנשים עם הפרעת אישיות גבולית

author.DisplayName
השירות הסוציאלי, מכללת גל, רעננה

מכללת גל, שליד בית החולים לוינשטיין ברעננה, מספקת שיקום תעסוקתי לאנשים עם מגבלות שונות, באמצעות תהליך של אבחון, הכנה והכשרה מקצועית, על מנת שיוכלו להשתלב בעבודה ובחברה.
תוכנית "ורד" הינה מכינה טרום שיקומית, המיועדת לאנשים בעלי הפרעת אישיות גבולית.
לאורך השנים, נתקלנו בקושי של אנשים עם הא"ג להתמיד במסגרות שיקומיות ותעסוקתיות והבנו כי יש צורך בהתאמות ספציפיות עבור אוכלוסיה זו.
הפרעת אישיות גבולית, המכונה כיום "קושי בויסות רגשי", היא הפרעה שכיחה למדי (כ- 2% מהאוכלוסיה). משמעות ההפרעה היא עוצמת רגשות גבוהה ו/ או פגיעות רגשית גבוהה, יחד עם קושי בחזרה למצב רגשי מאוזן. זהו מצב של חוסר יציבות רגשי. קושי בויסות רגשי עלול לגרום להפרעה בשטחי חיים שונים, לעתים בכל שטחי החיים: מצב רוח, התנהגות, קשרים עם אנשים, זהות וחשיבה. לעתים, אנשים הסובלים מבעיות בויסות רגשי סובלים גם מהתמכרות לסמים ו/או אלכוהול, הפרעות אכילה, התנהגות עבריינית, הימורים, בזבוז כסף וכן קושי להתמיד בעבודה ובלימודים.
בבסיס התוכנית עומדת גישת הטיפול DBT שנחשבת כיום לשיטה היעילה לטיפול באוכלוסיה זו. מטרת הטיפול הינה לשנות דפוסים של התנהגות, רגשות וחשיבה הגורמים לקשיים בחיים.
מכינה טרום שיקומית נועדה להכין את האדם לתהליך שיקום מקצועי: הסתגלות למסגרת, פיתוח מיומנויות הנדרשות להשתלבות בעולם העבודה – שמירה על לוחות זמנים, סדר יום, קבלת סמכות, התייחסות לעמיתים והתמודדות עם תהליכי למידה, שיכלול מיומנויות בינאישיות וכו`.
בתוכנית ייחודית זו אנו משלבים בין הניסיון רב השנים של המכללה בשיקום אנשים בעלי מוגבלויות לבין שיטת הטיפול היחודית בעבודה עם אנשים בעלי קשיי ויסות רגשי - DBT.
שיטת העבודה כוללת קבוצות מיומנויות , למידה פרטנית בכיתה, תרגול מיומנויות חברתיות וכן יום התנדבות פרטנית בקהילה, מותאמת לצרכיו של כל משתתף.
בימים אלה פועל המחזור הרביעי של התוכנית.

סיון אפרת
סיון אפרת
Powered by Eventact EMS