תכנית "קו בשבילך", הנה תכנית להפגת הבדידות וחיזוק הקשרים הבין אישיים, עבור אנשים קשישים ומרותקי בית

author.DisplayName
משאבי קהילה, מינהל השירותים החברתיים עיריית ת"א-יפו, ת"א-יפו

באגף מרכז צפון, מנהל השירותים החברתיים, מטופלים קרוב ל-6500 בתי אב קשישים. מאפיין קבוצה זו הנה: מיעוט בקשרים בין אישיים, יציאה מהבית בתדירות נמוכה מאוד, תחושת בדידות וניכור גדולה. מחקרים רבים, מצביעים על קשר ישיר בין חווית הבדידות לבין בעיות בריאות: עייפות, איכות שינה ירודה, ירידה ביעילות המערכת החיסונית ועוד. כמו כן, אנשים שסובלים מבידוד חברתי נמצאים בסיכון גבוה יותר להידרדרות קוגניטיבית, דמנציה ואלצהיימר. בנוסף, בידוד חברתי מוגדר כגורם סיכון לתמותה. בדידות נמצאה קשורה בקשיים רגשיים שונים ובהם פגיעה קוגניטיבית, תחושת מצוקה, סימפטומים דיכאוניים, מחשבות אובדניות והתנהגות אובדנית.

השאלה איך ניתן להתמודד עם בדידות? אף שהאיכות הסובייקטיבית של הקשרים חשובה, נמצא כי לכמות הקשרים החברתיים, השפעה על חווית הבדידות. מאמץ ייזום, להגברת אינטראקציה משפר את תחושת הבדידות. בנוסף להיקף וכמות הקשרים, נימצא כי אינטימיות רגשית יכולה להפיג את תחושת הבדידות בצורה משמעותית

אחת לשבוע מתנדב קבוע, יוצר קשר טלפוני עם הקשיש. הקשישים הנם ברובם מרותקי בית עם מיעוט בקשרים חברתיים, אשר הביעו נכונות לקחת חלק בתכנית. השיחה הנה ביוזמת המתנדב אל הקשיש. בשיחה המתנדב מתעניין במצבו של הקשיש ומשוחח עמו על ענייני היום וכן מאפשר לו לשוחח על נושאים אחרים. השיחה מתקיימת בחדר אשר יועד לכך עבור המתנדבים ומלווה ע"י עו"ס קהילתי.

התכנית פועלת כארבעה חודשים ונותנת מענה למעל 50 קשישים. במהלך תקופה זו נוצרו קשרים משמעותיים ואינטימיות בין המתנדב לבין הקשיש.

התכנית הנה חלק ממכלול של תכניות אשר מטרתן לתת מענה לנושא הבדידות. לא ניתן לראות בתכנית זו, מענה יחיד, אך כחלק ממכלול התכנית מצליחה להפחית את תחושת הבדידות אצל אותה קבוצת סיכון.

תמי אוליבנבאום
תמי אוליבנבאום
Powered by Eventact EMS