פרויקט תיאטרון אקטיביסטי תיעודי קל''ע (קבוצות לעזרה עצמית)

Shsabina@jerusalem.muni.il
המנהל לשירותי קהילה, עיריית ירושלים

תיאור הפרויקט, מטרות.
תיאטרון קהילתי (אקטיביסטי תיעודי קל''ע) הוקם בשנת 2009. מדובר בקבוצת תיאטרון המורכבת משש נשים מתנדבות, כל אחת נציגה של קבוצה לעזרה עצמית אחרת, שהונחתה על ידי עובדת סוציאלית (אנוכי) ועל ידי בימאית מקצועית אפרת בן יהודה.
מטרות העיקריות של הפרויקט היו:
1.התמודדות עם הסטיגמות השוררות בחברה אודות הנושאים איתם מתמודדות המתנדבות וחברי הקבוצות שלהן שהם: שכול, בן משפחה חולה במחלה כרונית, בעיות נפשיות, חירשות או נכות אחרת ועוד.
2.שיווק גישת העזרה עצמית כגישה מטיבה ומסייעת בהתמודדות יעילה עם בעיות השונות הן לקהל הרחב והן לאנשי מקצוע בתחומים הטיפוליים והחברתיים.
תהליך עבודה ותיאור הפרויקט:
בשנתיים הראשונות עסקה הקבוצה בכתיבה ובאימפרוביזציות המתבססות על התמודדות אישית וקבוצתית של השחקניות. אחרי שנתיים של עבודה זו חובר מחזה "נשמה אחת גדולה" שהיה מבוסס על הסיפורים האישיים של השחקניות המתנדבות עם מסר עיקרי – כולנו בני אדם, לא משנה עם איזה בעיות אנו מתמודדים. ההצגה עסקה בהומור ובעצב בנושאים כואבים וסטיגמתיים השונים.
במהלך 7 שנים הבאות ההצגה עלתה יותר מחמישים פעם על הבמות השונות בירושלים ובארץ, צפו בה אלפי אנשים והפידבק העיקרי שהתקבל שחיי הצופים ודעותיהם אודות האנשים שמתמודדים עם קשיים השונים – נכים, נפגעי נפש, חולים, הורים שכולים, לא יישארו כפי שהיו לפני ההצגה.
יש לציין כי השחקניות עצמן עברו תהליך העצמה מדהים, דבר שתועד לקראת סיום התהליך.
בשנת 2017 נסגר הפרויקט שצבר הצלחה רבה.
מסקנות: תיאטרון קהילתי בכלל ותיאטרון אקטיביסטי תיעודי בפרט הינו כלי עוצמתי ביותר בעבודה מול שינוי עמדות של הציבור. כדאי להכניס אותו ככלי שיווקי וכלי לשינוי עמדות ליתר תחומים שדורשים התערבות זו בתחום העבודה הסוציאלית.

סבינה שוסטרמן
סבינה שוסטרמן
Powered by Eventact EMS