קרטה-שיחה
סדנה קבוצתית למטפלים המבוססת על שילוב בין אימונים בקרטה מסורתי ושיחה.
מטרת הסדנה היא שיפור מיומנויות טיפוליות דרך תרגול בקרטה מסורתי

author.DisplayName
ארנית קרוננברג, MSW, פסיכותרפיה, קרטה מסורתי, חגורה שחורה דאן 1, תל אביב

קרטה מסורתי שייך למשפחת אומנויות הלחימה ומבוסס על תורת הזן הבודהיסטי שהנה פילוסופיה טיפולית. האימונים כוללים תרגולים של טכניקות התקפה והגנה ועבודה בזוגות, המכוונים לתחומים שונים כגון יציבה, נשימה, מבט, קצב, כיוון, חשיבה ועוד.

הקרטה, מבוסס על רעיון של יחסים. בתרגול עם בני זוג שונים לומד המתאמן להתמודד עם אנשים בעלי מבנה גוף שונה, קצב אחר ויכולות שונות. לאנשים שונים ישנם דפוסי התמודדות שונים. למשל - ישנם הממהרים להגיב, להם חסרה הסבלנות לחכות, להקשיב לקצב של עצמם ושל בן זוגם לתרגיל ולמצוא הזדמנות להפתיע אותו. אחרים, חוקרים את הקצב של עצמם ושל בן זוגם לתרגול, אך מתקשים "לתת את הכול" ועצורים בתגובתם. הסדנה מספקת הזדמנות לכל מטפל לפגוש ולחקור את דפוסי התגובה שלו.

כעובדת סוציאלית ופסיכותרפיסטית וכבעלת חגורה שחורה בקרטה מסורתי אני רואה חשיבות רבה בשילוב בין ההתנסות הגופנית כפי שהיא נחוות בתרגול קרטה ובין מושגים שבאים לידי ביטוי בטיפול הרגשי. תרגול הקרטה וגם הטיפול הרגשי, עוסקים בשיפור היכולת המנטאלית והנפשית, היכולת לראות את האחר, להתמקם בסביבה ולקרוא את המתרחש בה. ההתמקדות במטרה ספציפית בעבודה עם הגוף מאפשרת מפגש והשוואה עם נושאים שונים אשר עולים בתהליך הטיפולי.

הסדנה תכלול תרגול של טכניקות קרטה ועבודה בזוגות, דרכם יבחנו מושגים כגון: קצב אישי, קצב המתייחס לבני זוג שונים, תזמון, שיווי משקל, נוכחות, התמקדות ב"כאן ועכשיו" ואינטואיציה. נבחן את התחושות והחוויות העולות ואת הקבלתם למפגש הטיפולי. באמצעות הקרטה, נבחן את נוכחותו של המטפל במפגש עם מטופלים שונים, הסחות דעת מול התמקדות ב"כאן ועכשיו", הפניית תשומת הלב לקצב האישי של המטפל והתאמתו לקצב של מטופלים שונים, תזמון ההתערבות, ושימוש בחושים מול שימוש באינטואיציה.

אחרי התרגול נקיים שיחה שבה נחלוק את החוויות העולות כתוצאה מעבודה עם הגוף. השיחה תאפשר הכלה ועיבוד מילולי לתכנים מודעים ולא מודעים שעולים בעקבות ההתנסות בקרטה.

ארנית קרוננברג
ארנית קרוננברג
Powered by Eventact EMS