כלים להתמודדות עם כאב כרוני

author.DisplayName
מכון פרטי, מכון ורשביאק, יבנה
ביה"ס לעו"ס, אוניברסיטת תל אביב, תל אביב

רקע

17% מהאוכלוסייה סובלת מכאב כרוני.

כאב כרוני הוא כאב שלא ניתן למצוא לו הסבר פיזיולוגי אשר משפיע על איכות חייו ותפקודו של האדם. לא אחת מטרת הכאב היא להסיח את הדעת מרגשות מפחידים ומאיימים ולמנוע את התפרצותם.

כיום אנו יודעים כי הכאב ועוצמתו מושפעים מגורים תרבותיים, רגשיים ואישיים.

לכאב מקורות רגשיים ראשוניים, מושפע מיכולת ויסות של כעסים ומנגנון הדומה למנגנון של חרדה. דהיינו מנגנון קוגניטיבי אשר משפיע על הופעת הכאב ועוצמתו.

ניתן ללמד מטופלים צעירים ומבוגרים, להשתמש בכלים קוגניטיביים (דיבור עצמי, שינוי מחשבות) ובדמיון על מנת לעזור להם להתמודד טוב יותר עם כאבים כרוניים, ובכך לשפר את איכות חייהם.

רציונאל

הכאב הכרוני משפיע איכות חיי האדם, החברה המערבית מפסידה ימי עבודה רבים בשל העדריות מהעבודה בשל כאבים כרוניים.

מכיוון שהמקור לכאב הינו קוגניטיבי, יש להתמודד איתו בכלים קוגניטיביים, הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית משתמשת בכלים קוגניטיביים על מנת לעשות שינוי, ולכן ניתן להשתמש בכלים כאלה על מנת לעזור וללמד אנשים להתמודד עם כאב כרוני.

שיטות

במסגרת הסדנא תינתן סקירה על מה זה כאב כרוני וכיצד מתפתח.

יודגמו טיפולים באנשים עם כאב כרוני.

ילמדו כלים קוגניטיביים ואחרים להתמודדות עם כאב כרוני ( שאלות סוקראטיות, שינוי מחשבות), מיינדפולנס, יתורגל שימוש בדמיון (מקום בטוח), ושימשו בכלים מתוך ה SE על מנת להתמודד עם הכאב.

המלצות יישומיות

הכלים שיודגמו הינם פשוטים ביותר, ניתן להשתמש בהם בכל שירות של עבודה סוציאלית בו יש מטופלים הסובלים מכאב ובכך לעזור למטופלים אלה לשפר את איכות חייהם בצורה משמעותית.

איל ורשביאק
איל ורשביאק
Powered by Eventact EMS