המקום המיוחד שלי – קבוצה לבני/ות זוג מטפלים

נטליה חדרקביץ natasha009@walla.com עדינה שגיא
מחלקה לרווחת הגמלאי, עיריית רמת-גן, רמת-גן

בהנחיית עו"ס נטליה חדרקביץ ועו"ס עדינה שגיא מהמחלקה לרווחת הגמלאי בעיריית רמת גן.

מתוך עבודתנו בשטח עלו צרכים של בני הזוג המטפלים, המרגישים מותשים וללא מענה בטיפול בבני זוגם חולים. הקבוצה נפגשה למשך 12 מפגשים בין התאריכים 14/12/16- 8/3/17, במחלקה לרווחת הגמלאי.

בקבוצה דנו בהיבטים רגשיים, חברתיים וקונקרטיים הנובעים מהטיפול בבן זוג מזדקן וחולה. ניתן מקום להעלאת קשיים, דילמות והיסוסים לגבי המציאות החדשה שנוצרה בזוגיות, השפעתה על מערכת היחסים בין בני הזוג, המשפחה המורחבת והסביבה, ונדונו דרכים בהן ניתן להקל על בן הזוג, אשר לרוב מהווה המטפל העיקרי במצבים כאלה.

את הקבוצה החלו 15 וסיימו 11 משתתפים. נעשתה הקפדה על יצירת אקלים חם ותומך ונעשו שיחות טלפון לכל המשתתפים לפני התחלת מפגשים ראשונים, במיוחד כאשר התרחשה שביתת העובדים הסוציאליים, ע"מ לוודא המשך הגעה למפגשים הבאים. השתמשנו בכלים השלכתיים, כמו קלפים, בחירת חפצים, צילומים משמעותיים וכו`.

בסיום הקבוצה ניתן היה לראות כי נוצרו קשרים חמים ותומכים בין המשתתפים, אשר שמרו על קשר גם מחוץ לקבוצה. הועלה צורך מצד המשתתפים להמשיך לקיים את המפגשים, ולאחר חשיבה משותפת בנושא הוסכם כי יתקיימו מפגשים חודשיים בהם יוכלו לקחת חלק גם משתתפי הקבוצה הוותיקים וגם בני/ות זוג חדשים, ובו יעסקו במתן מידע, במה להתייעצויות ושיתוף.

במפגש החודשי הראשון התייצבו כל חברי הקבוצה והייתה פגישה מרגשת במיוחד.

נטליה חדרקביץ
נטליה חדרקביץ
עיריית רמת-גן
Powered by Eventact EMS