קבוצות ליווי התפתחותי - תמיכה והעצמה כחלק מתוכנית מניעה, איתור וטיפול בנשים להן ילדים בגיל הרך

שלומית נתיב shlomitnativ@gmail.com
היחידה ההתפתחותית קהילתית, אגף הרווחה עיריית באר שבע

רציונאל:
התוכנית פועלת בשכונה י"א בבאר שבע כחלק מהתכנית הקהילתית של היחידה ההתפתחותית. התוכנית יוצרת תשתית עבור אוכלוסיית האימהות לילדים בגיל הרך ומצליחה לאתר מקרים של דכאון לאחר לידה, חרדות, עיכוב התפתחותי בקרב תינוקות ועוד. בנוסף זוהי תכנית מניעה המעודדת אימהות לזמן איכות ופעילות עם התינוקות ומלמדת כבר בשלב הינקות את הבסיס להתפתחות בריאה ..
רקע:
קבוצת ליווי התפתחותי פועלת עבור אמהות לתינוקות מגילאי חודש ועד גיל 3 (שתי קבוצות בזמנים שונים על פי גיל הילדים). הפעילות מתקיימת אחת לשבוע ומתבצעת בשני חלקים. חלק ראשון הינו שעה של חוג ליווי התפתחותי, אם וילד, בהנחייתה של מדריכת ליווי התפתחותי של "צעד ראשון",. התכנים כוללים תרגילים לעידוד המוטוריקה, התקשורת עם התינוק, חשיבות המגע העמוק תוך למידה והתנסות, חיזוק מערכת שיווי המשקלועוד. ובנוסף מקבלות כלים, בנושאים הקשורים להתפתחות התינוק וההתמודדויות המאתגרות בנושא זה.(כגון קשיי שינה, האכלה, בכי, גבולות , סמכות הורית).
חלק השני מהווה קבוצת תמיכה לנשים הכולל ארוחת בוקר בריאה בשילוב שיח נשי בהנחיית עו"ס היחידה ההתפתחותית. הנושאים העולים בשיח נוגעים לעולם הנשיות והאמהות על שלל גווניו: אמהות לילד ראשון, התמודדות עם אחים לתינוק חדש, אמהות וקריירה, זוגיות, אבהות, התמודדות עם המשפחה המורחבת, הכנסת ילדים למסגרת חינוכית , אימהות-ציפיות והגשמה, גבולות וסדר יום, קנאה ומריבות בין אחים .
השיח הנשי בקבוצה מגביר את מחויבות הנשים לנוכחות עקבית, יצר קשרי אמון וחברות, ומחליש את תחושת הבדידות והדכדוך. נשים העידו כי הפעילות השבועית של הליווי ההתפתחותי והקבוצה הם האור שלהן למשך כל השבוע.
שירותים נוספים:
נפתחה קבוצת וואטסאפ בה הנשים משתפות מעבר לתוכנית וניתן מענה של העו"ס והמדריכה במקרה הצורך.
נשים שנמצאו בסיכון הופנו לטיפול אצל עו"ס היחידה והופנו לגורמים בקהילה במקרה הצורך.

שלומית נתיב
שלומית נתיב
Powered by Eventact EMS