סודות והסתרות – סדנה לרכישת מיומנויות להתמודדות עם סודות במשפחת המכור דרך הפעלה באמצעים מעולם הטיפול באומנות

שרית ברבש saritbarbash@gmail.com 1 מירב מזרחי 2
1עצמאית, קליניקה פרטית, ראשון לציון
2אגף הרווחה היחידה להתמכרויות, עיריית אשקלון

כיצד נרקם סוד? על מי הוא שומר? איזה פחד יש שם? מתי אני מגלה /לא מגלה סוד? איך מטפלים בסוד?
ההתמכרות מוגדרת בספרות המקצועית כמחלה משפחתית משום שבבסיס ההתמכרות, במקביל לאיבוד השליטה של המכור גם משפחתו מאבדת את יכולתה לשלוט במהלך החיים התקין שלה. מרכיב מרכזי הינו קוד ההסתרה והסודיות .
הבושה חוסר האונים והפחד השולטים באוירה המשפחתית הם אלו המכתיבים את המנגנון השולט בבניית הסוד המשפחתי. ההסתרה והסוד הופכים למלכודת משפחתית ואישית. מחד הגנה ומאידך בידוד אישי ומשפחתי המעמיק את הבעיה וחוסם אפשרות לקבלת עזרה.
הסוד הופך מבחן לנאמנות המשפחתית או לחילופין הוכחה לבגידה בעת חשיפתו. מכאן שקיים חשש עצום לשתף אחרים בסבל המשפחתי. העמדת הפנים והסתרת התחושות האותנטיות, משפיעים נפשית ובעיקר גורמים לבידוד רגשי וחברתי של כל המשפחה.
לפיכך העבודה הטיפולית הינה לאפשר מסגרת טיפולית שבה מותר לחשוף רגשות , להבין שאינם לבד ויש מי שיכול לעזור, וכמובן שההכרה בנוכחות הסוד מאפשרת חשיפתו והסרת העול בשמירתו ללא תחושת אשמה ובגידה במשפחה.
בסדנא נכיר ונתנסה בשיטות טיפול במכורים ובני משפחותיהם המשלבות כלים מעולם התרפיה באומנות. באמצעות הכלים האומנותיים נעודד חופש בחירה ויכולת להתמודד עם הסודות . בסדנה נשתמש בדמיון מודרך אבנים ווחומרים נוספים דרכם נפעיל את משתתפי הסדנה ונדגים דרכים טיפוליות להתמודדות עם הסוד.

שרית ברבש
שרית ברבש
עירית אשדוד
Powered by Eventact EMS