הנגשת מוזאונים ואתרי פנאי עבור אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית פרויקט פורץ דרך ראשוני מסוגו בארץ ובעולם

author.DisplayName 1 author.DisplayName 2 author.DisplayName 3 author.DisplayName 4
1אגף לתרבות חינוך וספורט, אקים ישראל, ארצי
2האגף לטיפול באדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית, משרד הרווחה, ארצי
3הקרן לפיתוח שירותים, ביטוח לאומי, ארצי
4פיתוח שירותים לאדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית ברשויות המקומיות, קרן שלם, ארצי

בעשור האחרון הוביל משרד הרווחה בביצוע אקים ישראל , ביקורי קבוצות של אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית במוזיאונים. בביקורים אלו זכו הקבוצות להדרכה מותאמת ונפרדת.
לאור זאת, ולאור תקנות הנגישות המעודכנות, הוצעה תוכנית ארצית להנגשה קוגניטיבית של מוזיאונים ואתרי פנאי עבור ביקור אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית.
מטרת התוכנית להפוך את המוזיאונים ואתרי הפנאי למרחב מכיל ונגיש לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, המאפשר קבלת שירות באופן מכבד, במגוון אופנים: החל מביקור ספונטאני של קבוצה, דרך ביקורי משפחות ועד ביקור עצמאי.
המוזיאונים ואתרי הפנאי אשר חברו לפרויקט ראשוני וייחודי זה יהוו מודל למוזיאונים ואתרים נוספים, אשר על פי חוק יעברו תהליך של הנגשה פיזית, חושית וקוגניטיבית.
לשם כך, חברו מספר גופים מובילים בתחום הסיוע לאנשים עם מוגבלויות -משרד הרווחה, ביטוח לאומי, קרן שלם, אקים ישראל ונציגות האקדמיה. ופיתחו יחדיו תכנית ייחודית להנגשת אתרי הפנאי, הכוללת - השתלמות צוותים ופיתוח עזרים לפי צרכי המוזיאון/האתר. תכנית כוללת זו הינה ראשונית וייחודית בארץ (וייתכן ואף בעולם).
בשלב ראשוני זה תכנית זאת תופעל במתכונת ניסיונית בחמישה אתרים: גן לאומי: עיר דוד -רשות הטבע והגנים- ירושלים, מוזיאון המדע טכנודע –חדרה , החירייה המרכז לחינוך סביבתי -תל אביב, מוזאון העפלה- עתלית.
בשנת 2014 התקיימה השתלמות בנושאי הנגשה קוגניטיבית לצוותי ההדרכה הבכירים בהם לקחו חלק כל המוזאונים הלוקחים חלק בפרויקט.
ההשתלמות התקיימה על בסיס השתלמות נודדת כשכל מפגש התארח באתר אחר. בהשתתפות מיטב המרצים בתחומי הנגשת התוכן.
בימים אלה המרכז לחינוך סביבתי החירייה סיים את המחקר ואת פיתוח שני הדגמים ושאר האתרים נמצאים כעת בשלבים הסופיים של פיתוח העזרים ומחקר המלווה את הפרויקט.

Powered by Eventact EMS