סדנת היכרות עם כלי עזרה ראשונה רגשית – EmotionAid® למניעת שחיקה ותשישות החמלה

author.DisplayName
קשרי חוץ, ITI - ישראל המרכז לטיפול במתח, חרדה וטראומה, רעננה

רציונל/רקע: עזרה ראשונה רגשית EmotionAid®מאפשרות לאנשי מקצוע להתמודד עם מצבי מתח ולחץ, משברים או כרוניים, וללמוד לפתח חוסן נגד הופעה עתידית של תסמיני פוסט טראומה כתוצאה מטראומה משנית, תשישות החמלה (compaction fatigue) ושחיקה. השיטה מתבססת על ההבנה שבני האדם נולדו עם יכולת טבעית להתגבר על השפעות טראומה. טכניקת גוף-נפש זו מאפשרת למשתמשים בה להתחבר למשאבי הריפוי המולדים שלהם כדי לשחזר את ההגנות הטבעיות של הגוף למצבי לחץ וטראומה.
מטרות הסדנה:
• ללמוד לזהות סימני מתח בגוף ולשחרר אותם.
• לדעת למנוע הצטברות מתח בגוף.
• ללמוד לאזן ולווסת את מערכת העצבים
• להחזיר שליטה לגוף ולשמור עליה, גם בזמנים של מתח והצפה רגשיים.
שיטות: סדנת עזרה ראשונה רגשית (EmotionAid®), מציעה עקרונות וכלים חדשים לשחרור מתח ולחץ באופן עצמאי ומיידי, בכל מקום ובכל זמן. בסדנה נלמד כיצד לתפעל מחדש את הוויסות העצמי הנכון, להרחיב את יכולות ההתמודדות ולהפחית את העוררות הגבוהה בה אנו חיים. השיטה מיועדת ליישום עצמאי ולמתן עזרה ראשונה לסביבה באמצעות כלים פרקטיים וברורים. כלי העזרה הראשונה מאפשרים חיזוק יכולות ההתמודדות ובניית חוסן אישי בזמן שגרה ושחרור מתח ולחץ במצבי משבר או קושי.
ממצאים: EmotionAid®, מחזירה איזון-עצמי לגוף דרך שחרור ביו-פיזיולוגי של הלחץ שנצבר בגוף. תהליך זה מוביל את מערכת העצבים האוטונומית לשחרר את סימני העוררות בצורה עדינה. שחרור זה מתרחש על ידי הגברת המודעות של הגוף לתחושות הקשות הנגרמות מהזיכרונות הטראומטיים, ניתן להשתמש בשיטה במשך, מיד אחרי או זמן רב אחרי האירוע הטראומטי, כדי לשחרר הצטברות של הורמוני לחץ בגוף.
מסקנות והמלצות: סדנאות מסוג זה הועברו בקרב אנשי מקצוע מתחום החינוך, עבודה סוציאלית בריאות הנפש והבריאות. המשתתפים דיווחו על יכולת התמודדות טובה יותר במצבי מתח וחרדה, חזרה לאיזון תוך זמן קצר ותחושה כללית טובה יותר.

בתיה שפי
בתיה שפי
Powered by Eventact EMS