אתגר, שטח וטבע בעבודה סוציאלית - הדור הבא

author.DisplayName
מנהל, ים יבשה, תל אביב

בעשורים האחרונים התפתחו ושולבו עשרות התערבויות העושות שימוש בספורט, באתגר, בשטח ובטבע למגוון צרכים בכל רחבי הארץ במעורבות עובדים סוציאליים.
עו"סים הנמשכים לתחומים אלו פועלים ביצירתיות רבה, בעיקר כחלק מעמותות ובתפקידי הנחיה.
יש כאלו שמביאים את המיומנות "מהבית" כמו למשל עובדת סוציאלית הבקיאה בתחום המחנאות ופועלת עם נוער בשטח ויש כאלו שנשענים על מיומנות של מדריכי אתגר ופועלים לצידם כמנחי קבוצות / אנשי טיפול. במקרים ספורים יהיו עובדים סוציאלים בתפקידי ניהול בסביבה זו.
רובן המכריע של התערבויות שטח וטבע הן עם נוער ואולי זו סיבה נוספת לכך שההתערבות האתגר נתפסת כפעילות חינוכית / העשרה / משלימה של "משוגעים לעניין" בעוד שבפועל תהליכי שינוי אדירים מתחוללים ברמה האישית, הקבוצתית ואף הקהילתית בעזרת התערבויות שטח ואתגר. העבודה הסוציאלית הקלאסית מתייחסת לשיטה זו באופן המובן לה, מתקשה להתגמש ולראות בסוג זה של התערבות חלק אינטגרלי שנדרשת לו התייחסות. ואולי זה גורלן של תפיסות יצירתיות וחדשניות נוספות ולא רק של התערבויות האתגר?
הבנת היקף ההתערבויות, המגוון, האופי המיוחד, הדרך שעברנו בעשורים האחרונים בתחום, החיבור לעבודה הסוציאלית הקלאסית, פיתוחה של מומחיות, העברת ידע בין בעלי עניין הם יעדיו של השולחן העגול שמזמין אותך לדבר בתוך החדר על עולם מקצועי ומשמעותי שמתקיים מחוצה לו.

ישראל אלטמן
ישראל אלטמן
Powered by Eventact EMS