התעמרות בעבודה - על פגיעתה היחודית בעובדים סוציאליים

איתן מאירי eitan@nihul.org
מנכ"ל, חברת ניהול אפקטיבי בע"מ, הרצליה

מבוא:

החוק למניעת התעמרות בעבודה עבר את הקריאה הטרומית בכנסת בתמיכה רחבה מכל צדדי הקשת הפוליטית, אולם כוחות רבי עוצמה מעכבים כרגע את המשך חקיקתו. יחד עם זאת, בתי הדין לעבודה כבר רואים את הצעת החוק כבסיס לפסיקתם ופוסקים על פיה פיצוי לנפגעים בהתאם לרוח החוק.
על פי מחקרים בינלאומיים, התעמרות בעבודה פוגעת במיוחד בעובדים ובמנהלים העוסקים בעבודה טיפולית. נתון זה אינו מדלג על עובדים סוציאליים הסובלים מהתעמרות בעבודה הן מצד עובדים והן מצד מנהלים אחרים במערכת בה הם מועסקים.
בעקבות מחקר חלוצי אשר ערכנו בין רופאים בישראל על התעמרות רופאים ברופאים שמצא ממצאים חמורים, נערך סקר מקיף, הראשון בארץ והגדול מסוגו בעולם על התעמרות בעבודה בעובדים סוציאליים. ייחודיותו של הסקר הוא בכך שהוא מתמקד בהתעמרות מצד אחרים - מנהלים, קולגות, כפיפים ולא בהתעמרות ופגיעות מצד המטופלים ושליחיהם.
להערכתנו, לתופעת ההתעמרות בעו"סים ישנם מאפיינים ייחודיים ופגיעתם רעה הן בבריאותם הפיזית והנפשית של הנפגעים והן בהשלכות על יכולתם לבצע את עבודתם כיאות.

מה בהרצאה:

בהרצאה יוצגו אינדיקטורים לזיהוי התעמרות וכלים להתמודדות אתה. בנוסף, יחשפו נתוני המחקר אשר נערך בסיוע של התאחדות העובדים הסוציאליים בישראל. יוצג גם החזון של סביבת עבודה נטולת התעמרות.

המרצה:

איתן מאירי, מומחה לפסיכולוגיה תעסוקתית ויועץ ארגוני, מנכ"ל חברת ניהול אפקטיבי בע"מ. מחבר הספר פורץ הדרך בישראל "המגפה השקטה במקומות העבודה - התעמרות, הצקה, התנכלות, התעללות פסיכולוגית" אשר חשף והביא לקדמת הבימה הציבורית את הנושא החשוב והכואב של התעמרות בעבודה אשר שימש גם כזרז לקידום החקיקה בנושא בה הוא מעורב.
בעל ניסיון ייחודי בטיפול משולב בנפגעי התעמרות בעבודה וכן בעל הסמכה ממשרד הבריאות לטיפול בעזרת היפנוזה. עובד עם ארגונים בהליכי מניעה וביצירת סביבת עבודה חיובית, קשובה ותומכת.
מרצה באקדמיה, בפורומים שונים, בגופים מקצועיים ולהנהלות ומרואיין בכלי התקשורת בנושא, נותן חוות דעת מומחה בבתי הדין, ומקדם את החוק למניעת התעמרות בעבודה בישראל.

איתן מאירי
איתן מאירי
Powered by Eventact EMS