קונגרס העולמי ה-18 למדעי היהדות

Establishment of a Cooperative Digital Database of Talmudic Sugyot and Related Literature according to Critical Talmudic Methodology

ספרות המחקר התלמודי עוסקת על פי רוב בסוגיות בודדות, פרקים בודדים או מסכתות בודדות של התלמוד הבבלי ומקורות המקבילים להם, ביישום כללי מחקר ספרותיים, לשוניים והיסטוריים. נכון להיום, אין מאגר מחקרי אחד הכולל את כלל סוגיות התלמוד הבבלי על מקורות המקבילים שלהן המיישם כלי מחקר אלו. מגיש הצעה זאת מקים מאגר דיגיטלי שיתופי כזה, פרי ארבעים שנות מחקר לפי דרכו המחקרית של פרופ` מאיר שמחה פלדבלום ז"ל, שעל שמו המאגר נקרא. המאגר הוא אתר אינטרנט המציג את כל התלמוד הבבלי מחולק לכ-11,000 סוגיות בודדות. כל סוגיה מוצגת בהפרדת רבדי הסוגיות בצבעים ואמצעי תצוגה נוספים (ספרות תנאית, ספרות אמוראית וסתמא דתלמודא). כל הסוגיות ממוספרות ומפוסקות לשורות משמעות ממוספרות, כדי לאפשר ציון מדויק של מקורות. בנוסף לתלמוד הבבלי, האתר יכלול בעתיד גם תלמוד ירושלמי, ספרות תנאית שלמה המוצגת לפי סוגיות התלמוד, שינויי נוסחאות, פירושים ומחקרים על הסוגיות, ועוד. האתר בנוי לפי תוצאות מחקר רב-שנתי בתולדות התנאים והאמוראים, עם זיהוי מדויק של כל דמות המופיעה בסוגיות. כתובת האתר בהקמה: www.talmudormeir.com. האתר מזמין את כלל חוקרי ולומדי התלמוד להשתתף בתהליכי עימוד ומחקר הסוגיות על ידי אמצעים שיתופיים, כך שהמאגר יהווה סביבה לימודית משותפת לחוקרי ולומדי התלמוד.

ההרצאה תציג את כוונות הקמת המאגר, את האתר עצמו, כולל הדגמת השימוש באתר בסוגיות נבחרות, ואת הלבטים המחקריים הרבים שליווי את הקמת האתר. משתתפי המושב יקבלו עמוד המתאר את האתר עם פרטי קשר לרישום חינמי לשימוש באתר.