קונגרס העולמי ה-18 למדעי היהדות

The Holocaust Painter Osias Hofstatter and his “Patrons”: Holocaust Survivors Irena and Yaakov Wodislavsky

האומנות הייתה מוקד חייו המרכזי של הצייר אוזיאס הופשטטר, וזאת למרות הנסיבות הטרגיות והקשיים שצבעו את רוב ימיו בגווני הישרדות עזים. הופשטטר הצליח לשרוד את השואה כאומן, וככזה שיקם את חייו בפולין - יחד עם אישתו אנה, לאחר שאיבד את רוב בני משפחתו במהלך מלחמת העולם השנייה. הייתה זו האומנות שהובילה אותו לתובנה כי לא יוכל להביע את עצמו תחת המשטר הקומוניסטי. גם כשעלה לישראל התקשה הופשטטר ליצור חיבור יעיל בין אומנותו לפרנסתו, אולם לא זנח את היצירה האומנותית למרות קשיי הפרנסה שאיינו את שנותיו הראשונות בישראל.

המפגש עם בני הזוג אירנה ויעקב (ז"ל) וודיסלבסקי שינו את מסלול היצירה של הופשטטר. בני הזוג הפכו לפטרונים של האומן מאז פגישתם הראשונה ועד ליוםם מותו. כך הייתה פטרונותם של בני הזוג וודיסלבסקי זאת שאיפשרה להופשטטר ליצור ללא דאגה קיומית ומבלי שנאלץ לחלוק את זמנו בין עבודה ליצירה. בכך חל שינוי משמעותי בקצב יצירתו וגם בנפח היצירה בשל העובדה שהצליח להפנות את כל מרצו ומרבית זמנו לציור.

מטרת המאמר הינה להצביע ולעקוב אחר הקשר ההדוק שנרקם בין בני הזוג לבין הצייר, אשר הפך לקשר של פטרונות אשר אפשרה להופשטטר למקסם את כישוריו האומנותיים אשר הניבו יצירה עשירה ומגוונת שהביאה לפריצת דרך בזירההאומנותית בארץ ובעולם.